אתם כאן: עמוד הבית חדשות מעל חצי מהעסקים הקטנים והבינוניים מתקשים לקבל אשראי

מעל חצי מהעסקים הקטנים והבינוניים מתקשים לקבל אשראי

התאחדות התעשיינים מדווחת על מגמה מתמשכת של קושי לעסקים קטנים ובינוניים בגיוס אשראי במערכת הבנקאית.

סקר שפירסמה לאחרונה ההתאחדות קובע כי קיימת עליה לכ-52% מבעלי העסקים, ברבעון השלישי של השנה, המדווחים על קשיים בקבלת אשראי להלוואות לפיתוח וקידום העסק שלהם. זאת לעומת רק כ-40% שדיווחו על בעיות דומות ברבע האחרון של שנת 2010.

קשיים אלו מאפיינים את התעשייה בכלולותה - החל ממפעלים גדולים ומבוססים, דרך עסקים בינוניים המעסקים 100 ויותר עובדים ועד לעסקים הקטנים המהווים את השדרה המרכזית של התעשייה הקטנה בישראל.

אשראי לעסקיםבנוסף, מדווחת התאחדות התעשיינים כי כ-47% מהעסקים לא מצליחים לשמר את מסגרת האשראי הקיימת עבורם במערכת הבנקאית ועקב כך נתקלים בקשיי תזרים העוצרים כל אפשרות לפיתוח והתרחבות עסקית ואף גורמים לעליית החוב. כמובן, שבעייה זו בולטת וקשה יותר בקרב העסקים הקטנים והעסקים הבינוניים שכ-48% מתוכם מדווחים על קושי דומה בשימור מסגרת האשראי.

נתונים אלו יכולים להסביר את "ביקושי השיא לקרן לעסקים בשנת 2011" שדווח עליה באתר מוקדם יותר השנה וכמבן שמחזקת את הניתוח שהצגנו בעבר בנושא "אפליית העסקים הקטנים" בתחום האשראי הבנקאי והתרגום של מצוקה זו לפנייה לאפקי המרצה ממשלתיים, ביוזמת משרד המסחר והתעשייה - כמו קרן תבור לעסקים קטנים ופתרונות מימון חלופיים לעסקים.